Bir ortamdaki ısı enerjisi olarak başka bir ortama aktaran cihazlara Isı Pompası denir. İsminden de anlaşılacağı üzerine ortamlar arasında enerji aktarımı yapan pompa görevi görürler

ISI POMPASI PERFORMANSINI COP'DEN ANLAYABİLİRSİNİZ!!!

COP etkinlik katsayısı termodinamik bir ifadedir ve alınan güç ile verilen güç arasındaki ilişkiyi gösterir.

Örneğin; COP'nin 4 olması; sisteme 1 birim enerji verildiğinde 3 birim enerji havadan alıyor anlamına gelir. Yani COP arttıkça sistem daha da verimli hale geliyor demektir.

ECOCYCLE ISI POMPASI COP DEĞERİ 4'ÜN ÜSTÜNDEDİR.

ECOCYCLE TEK BAŞINA TÜM İHTİYAÇLARINIZA ÇÖZÜM SUNAR

Ecocycle Hava Kaynaklı Isı Pompası ortamınızı ısıtır soğutur ve aynı zamanda sıcak su üretimi yaparak tüm ihtiyaçlarınızı bir cihazla karşılar.

Sistemin çalışma prensibi;klasik carnot çevriminin ters yönde çalışma prensibine dayalıdır. Yani havanın doğal akışı,ısının yoğun olduğu yerden az yoğun olduğu yere doğru gerçekleşirken;ısı pompası kışın ısıtma için dış havanın içerden daha düşük olan sıcaklığını kullanarak iç mahalin ısıtılmasını sağlar, yazında iç mahalden aldığı ısıyı dışarıya vererek ısıyı düşürür. Çevrim havadan suya ısı transferiyle çalıştığı için suyu ısıtır ve soğutur.Bu şekilde de kullanım suyunu ısıtır ve soğutur.


EVLERİNİZDE BULUNAN BUZDOLAPLARININ ASLINDA BİRER ISI POMPASI OLDUĞUNU BİLİYOR MUYDUNUZ ?

Gerçekte bir soğutma çevrimi olan ısı pompası çevriminin temel prensibi carnot çevriminin ters çalışma prensibine dayanmaktadır.

1824 yılında Sadi Carnot tarafından ortaya çıkarılmış;Lord Kelvin'in 1850 yılında soğutma cihazlarının ısıtma maksadıyla da kullanılabileceği ileri sürmesiyle ısı pompaları uygulamaya girmiştir. Isı pompası düşük tüketimle yüksek enerji üretebilme özelliği ve yenilenebilir bir kaynakla (hava,su,toprak) çalışabiliyor olması her geçen gün mevcut cihazların yerine kullanım alanını hızla genişletmektedir.